
Сватбата е един от най-специалните моменти в живота. Именно затова обаче често сме затруднени при планирането му. Искаме всичко да е перфектно и всяко наше организационно решение изглежда изключително тежко. Каква да бъде цветовата гама? Колко шаферки ще имате? Традиционна или по-модерна рокля? Голяма или малка сватба?
Последният въпрос е един от най-сериозните, пред който се изправят младоженците. Проблемът идва и оттам, че роднините винаги имат мнение и то обикновено е ясно – колкото се може по-голяма. Големите сватби обаче не винаги са най-доброто решение.
Ние от NID Photography в ролята си на сватбен фотограф сме присъствали на много сватбени тържества. Днес ще видим защо смятаме малките сватби за много добро решение, както и кога може би трябва да се доверите на роднините си и да празнувате пищно!
Предимство №1: Малката сватба създава усещане за ексклузивност
В България цари идеята, че колкото повече хора празнуват нещо, толкова по-радостно е събитието. Това обаче не важи толкова за сватбата. Замислете се – с кого бихте предпочели да празнувате? С далечни роднини, които виждате за втори път в живота си или само с петдесетте си най-близки хора?
Колкото по-малко хора поканите на сватбата си, толкова по-специална ще изглежда тя. А и е далеч по-лесно да обърнете внимание на по-тесен кръг от хора. Така и самите гости ще се чувстват по-оценени.
Недостатък №1: Рискувате да обидите много хора
Това е другата страна на монетата. Ако искате сватбата да бъде по-специална с по-малко хора, това автоматично изпраща посланието, че който не присъства, не е достатъчно специален за вас. Не са рядкост охладените взаимоотношения с някои роднини, които сте оставили извън списъка с гостите си. Но пък от друга страна, ако те не са толкова важни за вас, че да ги поканите на сватбата си, мнението им има ли значение?
Предимство №2: Можете да заложите на разнообразието
Колкото по-малка е сватбата, толкова по-лесно е да направите нещо нетрадиционно. Много по-често сме виждали интересни игри и забавления по време на малки празненства, отколкото на големи сватби. Причината за това е ясна – лесно можете да инструктирате малък брой хора какво да правят. Ако обаче имате 300 гости на събитието си, трудно ще организирате всички тях.
Недостатък №2: Малката сватба всъщност носи голяма отговорност
Тъй като хората са по-малко, те подсъзнателно ще очакват повече отношение и внимание към тях. Ако искате малка сватба, за да избегнете отговорността на голямата така, то тогава помислете дали наистина ще имате по-малка отговорност. Ние смятаме, че всъщност разлика няма да има. При по-голямата сватба организацията може да е малко по-трудна, но хората ще разберат, ако не можете да им обърнете внимание. При по-малката обаче ще изискват повече неща от вас!
Предимство №3: Можете да използвате бюджета си по-разумно (и интересно)
Не е тайна, че малките сватби излизат по-евтино. Но освен това при тях имате и по-голяма свобода. Можете да си позволите да инвестирате малко повече в по-интересно меню или пък в различни забавления, които не бихте могли да си позволите с по-голяма сватба. Това ще допринесе за уникалната атмосфера на празника.
Недостатък №3: По-малко подаръци
Когато хората мислят за бюджета, те обикновено се замислят колко трябва да платят. Но по-големите сватби носят повече подаръци. Знаем, че не е много прието да се говори за това, но истината си остава – голямата сватба може всъщност да се окаже икономически по-добрата инвестиция, особено ако планирате разходите си разумно.
А вие какво предпочитате, дори останалите да не са съгласни с това – по-голяма или по-малка сватба?